3306F-1-502 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 62
Datasheet
Similar
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 0
Datasheet
5 kOhms 0.2W, 1/5W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
3306F-1-502
DigiKey Part Number
3306F-502-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3306F-1-502
Description
TRIMMER 5K OHM 0.2W PC PIN TOP
Detailed Description
EDA/CAD Models
3306F-1-502 Models
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Resistance
5 kOhms
Power (Watts)
0.2W, 1/5W
Size / Dimension
Rectangular - 0.319" x 0.268" Face (8.10mm x 6.80mm)
Tolerance
±25%