DT15-12PC-B016
DT15-12PC-B016
Taking Commercial Drone Reliability to New Heights
DT15-12PC-B016
DigiKey Part Number
1734-1643-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DT15-12PC-B016
Description
CONN HEADER VERT 12POS 4.44MM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Panel Mount, Through Hole 12 position 0.175" (4.44mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DT15-12PC-B016 Models
Mounting Type
Mfr
Termination
Solder
Series
Fastening Type
Latch Holder
Packaging
Bulk
Contact Length - Post
0.122" (3.10mm)
Part Status
Active
Insulation Height
1.371" (34.82mm)
Connector Type
Contact Shape
Circular
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Plastic
Pitch - Mating
Features
Mounting Flange
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Rows
2
Ingress Protection
IP68/IP6K9K
Row Spacing - Mating
Insulation Color
Green
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
250VDC