EEH-ZU1V331V
DigiKey Part Number
10-EEH-ZU1V331VTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEH-ZU1V331VCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-ZU1V331VDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZU1V331V
Description
CAP ALUMHYB 330UF 20% 35V SMD
Detailed Description
330 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 11mOhm 4000 Hrs @ 135°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEH-ZU1V331V Models
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Ripple Current @ Low Frequency
720 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.8 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
330 µF
Height - Seated (Max)
0.516" (13.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
11mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 135°C