EV100AAANA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
In Stock: 0
Datasheet
New Product
Image for EV100AAANA is not available
EV100AAANA
DigiKey Part Number
1111-EV100AAANA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EV100AAANA
Description
EV100AAANA=CONTACTOR SPST-NO 9-
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 100 A 36VDC Coil Chassis Mount
Category
Features
Sealed - Hermetically
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Termination Style
Stud
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
8 VDC
Mounting Type
Chassis Mount
Operate Time
30 ms
Coil Voltage
36VDC
Release Time
10 ms
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Coil Current
250 mA
Contact Rating (Current)
100 A
Coil Power
3W
Switching Voltage
600VDC - Max
Coil Resistance
8Ohms