EV100AAANA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 100 A 36VDC Coil Chassis Mount
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
EV100AAANA
DigiKey Part Number
A122253-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EV100AAANA
Description
RELAY CONTACTOR SPST 100A 36V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination Style
Stud
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
8 VDC
Part Status
Active
Operate Time
30 ms
Mounting Type
Chassis Mount
Release Time
10 ms
Coil Voltage
36VDC
Coil Current
250 mA
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Coil Power
3W
Contact Rating (Current)
100 A
Coil Resistance
8Ohms
Switching Voltage
600VDC - Max