FCA-125-15 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
In Stock: 0
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Datasheet
In Stock: 6
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
FCA-125-15
DigiKey Part Number
FCA-125-15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCA-125-15
Description
FCA-125-15=M6106/19-015
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 28VDC Coil Chassis Mount
Category
Features
Diode
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Seal Rating
Sealed - Hermetically
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
18 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.5 VDC
Mounting Type
Operate Time
10 ms
Coil Voltage
Release Time
10 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-70°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
25 A
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Switching Voltage
115VAC, 28VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2875VA, 700W
Coil Resistance
320 Ohms
Coil Current
87.5 mA