55A9002-30-2L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
In Stock: 0
Datasheet
30 AWG Hook-Up Wire Solid Red 600V
55A9002-30-2L
DigiKey Part Number
55A9002-30-2L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
55A9002-30-2L
Description
HOOK-UP SOLID 30AWG 600V RED
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Conductor Material
Mfr
Jacket (Insulation) Material
Series
Jacket (Insulation) Diameter
0.250" (6.35mm)
Packaging
Bulk
Voltage
600V
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C