55A0111-16-9
DigiKey Part Number
A132383-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
55A0111-16-9
Description
HOOK-UP STRND 16AWG WHITE FEET
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 AWG Hook-Up Wire 19/29 White 600V Enter Number of Feet in Order Quantity
Category
Jacket (Insulation) Material
Mfr
Jacket (Insulation) Diameter
0.068" (1.73mm)
Series
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Voltage
600V
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Cable Type
Jacket Color
Wire Gauge
Qualification
MIL-W-22759 and MIL-C-27500
Conductor Strand
19/29
Spool Size
2000.0' (609.6m)
Conductor Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 5,408 Feet
Check for Additional Incoming Stock
Digi-Spool®, Continuous Spool
LengthUnit Price (Per Foot)Ext Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 22AWG WHITE FEET
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 22AWG 600V RED