44AM1121-20-9/96-9CS2275
DigiKey Part Number
A132104-05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
44AM1121-20-9/96-9CS2275
Description
CABLE 2COND 20AWG WHITE SHLD 5'
Customer Reference
Detailed Description
2 Conductor Multi-Conductor Cable White 20 AWG Braid 5.00' (1.52m)
Category
Shield Type
Braid
Mfr
Length
5.00' (1.52m)
Packaging
Spool
Jacket Color
White
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
600 V
Cable Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Number of Conductors
2
Jacket (Insulation) Thickness
0.0050" (0.127mm)
Wire Gauge
Shield Material
Copper, Silver Coated
Conductor Material
Copper, Tinned
Shield Coverage
85%
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Jacket (Insulation) Diameter
0.143" (3.63mm)