FK26X7R2J222KN006 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 6,065
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
2200 pF ±10% 630V Ceramic Capacitor X7R Radial
FK26X7R2J222KN006
DigiKey Part Number
FK26X7R2J222KN006-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK26X7R2J222KN006
Description
CAP CER 2200PF 630V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK26X7R2J222KN006 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)