FA26X7R2J222KNU06
DigiKey Part Number
445-180695-1-ND - Cut Tape (CT)
445-180695-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA26X7R2J222KNU06
Description
CAP CER 2200PF 630V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF ±10% 630V Ceramic Capacitor X7R Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FA26X7R2J222KNU06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)