FK24X7R2A473KN000
DigiKey Part Number
445-FK24X7R2A473KN000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK24X7R2A473KN000
Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
0.047 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
FK24X7R2A473KN000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)