FG20X7R2J473KNT00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 1,140
Datasheet
Parametric Equivalent
0.047 µF ±10% 630V Ceramic Capacitor X7R Radial
FG20X7R2J473KNT00
DigiKey Part Number
FG20X7R2J473KNT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG20X7R2J473KNT00
Description
CAP CER 0.047UF 630V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FG20X7R2J473KNT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)