FG24X5R1E226MRT06 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Chemi-Con
In Stock: 1,339
Datasheet
22 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X5R Radial
FG24X5R1E226MRT06
DigiKey Part Number
445-173367-1-ND - Cut Tape (CT)
445-173367-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG24X5R1E226MRT06
Description
CAP CER 22UF 25V X5R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FG24X5R1E226MRT06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)