KTD250B226M55A0T00
DigiKey Part Number
565-KTD250B226M55A0T00CT-ND - Cut Tape (CT)
565-KTD250B226M55A0T00TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KTD250B226M55A0T00
Description
CAP CER 22UF 25V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X7R Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KTD250B226M55A0T00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)