FG22X7R1E226MRT06 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 427
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 2,162
In Stock: 1
22 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X7R Radial
FG22X7R1E226MRT06
DigiKey Part Number
445-173319-1-ND - Cut Tape (CT)
445-173319-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG22X7R1E226MRT06
Description
CAP CER 22UF 25V X7R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
FG22X7R1E226MRT06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)