FA20C0G2A683JNU06 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 862
Parametric Equivalent
0.068 µF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FA20C0G2A683JNU06
DigiKey Part Number
445-180577-1-ND - Cut Tape (CT)
445-180577-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA20C0G2A683JNU06
Description
CAP CER 0.068UF 100V C0G RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FA20C0G2A683JNU06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)