FA22NP02E683JRU06
DigiKey Part Number
445-174952-1-ND - Cut Tape (CT)
445-174952-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA22NP02E683JRU06
Description
CAP CER 0.068UF 250V NP0 RAD
Detailed Description
0.068 µF ±5% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
FA22NP02E683JRU06 Models
Size / Dimension
0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C