C3216X5R2A105M160AA
DigiKey Part Number
445-14706-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-14706-1-ND - Cut Tape (CT)
445-14706-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3216X5R2A105M160AA
Description
CAP CER 1UF 100V X5R 1206
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±20% 100V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C3216X5R2A105M160AA Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)