C3216X5R2A105K160AA
DigiKey Part Number
445-14705-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-14705-1-ND - Cut Tape (CT)
445-14705-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3216X5R2A105K160AA
Description
CAP CER 1UF 100V X5R 1206
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C3216X5R2A105K160AA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)