12061D105KAT2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 753
Datasheet
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 2,147
Datasheet
Taiyo Yuden
In Stock: 0
1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
12061D105KAT2A
DigiKey Part Number
478-12061D105KAT2ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12061D105KAT2A
Description
CAP CER 1UF 100V X5R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
12061D105KAT2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.070" (1.78mm)