B78108S1222K000
DigiKey Part Number
495-5556-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-5556-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B78108S1222K000
Description
FIXED IND 2.2UH 1A 250 MOHM TH
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1 A 250mOhm Max Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B78108S1222K000 Models
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
250mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Q @ Freq
55 @ 7.96MHz
Part Status
Last Time Buy
Frequency - Self Resonant
140MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Axial
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.157" Dia x 0.362" L (4.00mm x 9.20mm)