77F2R2K-TR-RC
DigiKey Part Number
118-77F2R2K-TR-RCTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-77F2R2K-TR-RCCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77F2R2K-TR-RC
Description
FIXED IND 2.2UH 750MA 240 MOHM
Detailed Description
2.2 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 750 mA 240mOhm Max Axial
EDA/CAD Models
77F2R2K-TR-RC Models
DC Resistance (DCR)
240mOhm Max
Series
Q @ Freq
50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant
110MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.157" Dia x 0.410" L (3.99mm x 10.41mm)