B72225T4151K101 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 591
Datasheet
240 V 20 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Radial, Box - 3 Lead
B72225T4151K101
DigiKey Part Number
495-3648-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72225T4151K101
Description
VARISTOR 240V 20KA RADIAL BOX
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B72225T4151K101 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Surge
20 kA
Energy
215J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
1740 pF @ 1 kHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
150 V
Features
Thermally Protected
Maximum DC Volts
200 V
Varistor Voltage (Min)
216 V
Package / Case
Radial, Box - 3 Lead
Varistor Voltage (Typ)
240 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
264 V