TMOV25SP150M
DigiKey Part Number
F5323-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV25SP150M
Description
VARISTOR 240V 20KA SQUARE 25MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
240 V 20 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Square 25mm, 3 Lead
Category
Varistor Voltage (Max)
264 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
20 kA
Series
Energy
220J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
2300 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
150 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
200 V
Features
Thermally Protected
Varistor Voltage (Min)
216 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Typ)
240 V
Package / Case
Square 25mm, 3 Lead