B72220T2151K101 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
TDK
In Stock: 1,911
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 4,198
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
240 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Radial, Box - 3 Lead
B72220T2151K101
DigiKey Part Number
495-3642-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72220T2151K101
Description
VARISTOR 240V 10KA RADIAL BOX
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Surge
10 kA
Energy
120J
Packaging
Tray
Capacitance @ Frequency
1160 pF @ 1 kHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
150 V
Features
Thermally Protected
Maximum DC Volts
200 V
Varistor Voltage (Min)
216 V
Package / Case
Radial, Box - 3 Lead
Varistor Voltage (Typ)
240 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
264 V