TMOV20RP150E
DigiKey Part Number
F4032-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV20RP150E
Description
VARISTOR 240V 10KA DISC 20MM
Detailed Description
240 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TMOV20RP150E Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Energy
120J
Capacitance @ Frequency
1600 pF @ 1 MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
150 V
Maximum DC Volts
200 V
Varistor Voltage (Min)
216 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
240 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
264 V