B57238S0160M051
DigiKey Part Number
495-B57238S0160M051TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B57238S0160M051CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B57238S0160M051
Description
NTC THERMISTOR ICL S238/16/M51
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inrush Current Limiter 16 Ohms ±20% 4 A 0.630" (16.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B57238S0160M051 Models
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
TDK
Current - Steady State Max
4 A
Series
R @ Current
246 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Diameter
0.630" (16.00mm)
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
R @ 25°C
16 Ohms