B43851G2106M000 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 1,004
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 6,665
Datasheet
Nichicon
Image for B43851G2106M000 is not available
B43851G2106M000
DigiKey Part Number
B43851G2106M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43851G2106M000
Description
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 21Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
56 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
21Ohm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C