B43705B5338M003 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 32
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
3300 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 34mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C
B43705B5338M003
DigiKey Part Number
B43705B5338M003-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43705B5338M003
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
16.1 A @ 100 Hz
Lead Spacing
1.248" (31.70mm)
Capacitance
Size / Dimension
3.028" Dia (76.90mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
4.201" (106.70mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
34mOhm @ 100Hz
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 85°C