B43704B5338M000
DigiKey Part Number
495-7274-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43704B5338M000
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW
Customer Reference
Detailed Description
3300 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 30mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
15 A @ 100 Hz
Impedance
45 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.248" (31.70mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.028" Dia (76.90mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
3.846" (97.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 85°C