B43657A5917M057
DigiKey Part Number
495-B43657A5917M057-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43657A5917M057
Description
CAP ALUM 910UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
910 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 140mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.14 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.441" (62.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
140mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C