B43508A9227M000
DigiKey Part Number
495-6282-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43508A9227M000
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 560mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
790 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
560mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C