B43504B2477M000
DigiKey Part Number
495-4259-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43504B2477M000
Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 270mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.6 A @ 100 Hz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
330 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
270mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C