B32924C3225M189
DigiKey Part Number
495-6921-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-6921-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32924C3225M189
Description
CAP FILM 2.2UF 20% 630VDC RADIAL
Detailed Description
2.2 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
1.240" L x 0.551" W (31.50mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max)
0.965" (24.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
305V
Voltage Rating - DC
630V