B32924C3225M000
DigiKey Part Number
495-1887-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32924C3225M000
Description
CAP FILM 2.2UF 20% 630VDC RADIAL
Detailed Description
2.2 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.240" L x 0.551" W (31.50mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max)
0.965" (24.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
305V
Voltage Rating - DC
630V