B32672L6104K000
DigiKey Part Number
495-76525-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32672L6104K000
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 630VDC RADIAL
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 250V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32672L6104K000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
250V
Applications
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
630V