B32672L6104K289 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B32672L6104K289 |
Description | CAP FILM 0.1UF 10% 630VDC RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.1 µF Film Capacitor 250V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | B32672L6104K289 Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 110°C |
Mfr | Mounting Type Through Hole |
Series | Package / Case |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Size / Dimension 0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm) |
Part Status Active | Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm) |
Capacitance | Termination PC Pins |
Tolerance ±10% | Lead Spacing 0.591" (15.00mm) |
Voltage Rating - AC 250V | Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
Voltage Rating - DC 630V | Ratings AEC-Q200 |