HWS1800T-7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 1
Datasheet
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 4
In Stock: 14
In Stock: 51
In Stock: 1
In Stock: 3
In Stock: 3
Enclosed AC DC Converters 1 Output 7.5V 85 ~ 265 VAC Input
HWS1800T-7
DigiKey Part Number
HWS1800T-7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HWS1800T-7
Description
AC/DC CONVERTER 7.5V 1800W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
HWS1800T-7 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
84%
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
11.00" L x 4.98" W x 3.23" H (279.4mm x 126.5mm x 82.0mm)
Voltage - Output 1
7.5V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
200 A