HRP-450-7.5 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TDK-Lambda
In Stock: 0
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 7.5V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
HRP-450-7.5
DigiKey Part Number
1866-2730-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HRP-450-7.5
Description
AC/DC CONVERTER 7.5V 450W
Detailed Description
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
86.5%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Size / Dimension
8.58" L x 4.13" W x 1.61" H (218.0mm x 105.0mm x 41.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
7.5V
Current - Output 1
60 A