FG11X7R1E475KNT06
DigiKey Part Number
445-180816-1-ND - Cut Tape (CT)
445-180816-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG11X7R1E475KNT06
Description
CAP CER 4.7UF 25V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FG11X7R1E475KNT06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Radial
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)