FG11X7S2A475KRT06 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FG11X7S2A475KRT06 |
Description | CAP CER 4.7UF 100V X7S RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 4.7 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7S Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FG11X7S2A475KRT06 Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Mfr | Applications |
Series | Mounting Type |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Package / Case Radial |
Part Status Active | Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm) |
Tolerance ±10% | Lead Spacing 0.098" (2.50mm) |