FA16X8R1E474KNU06
DigiKey Part Number
445-180443-1-ND - Cut Tape (CT)
445-180443-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA16X8R1E474KNU06
Description
CAP CER 0.47UF 25V X8R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X8R Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FA16X8R1E474KNU06 Models
Category
Features
High Temperature
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Formed Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C