RCHV1330M1UDE7002E is available for purchase but is not normally stocked.
Nichicon
In Stock: 235
Chemi-Con
In Stock: 603
Cornell Dubilier Knowles
33 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 40mOhm 10000 Hrs @ 105°C
RCHV1330M1UDE7002E
DigiKey Part Number
587-RCHV1330M1UDE7002ETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCHV1330M1UDE7002E
Description
CAP ALUM HYBRID 33UF 20% 50V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
RCHV1330M1UDE7002E Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
160 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.6 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
33 µF
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C