RAHVX680M1GDE7002 is available for purchase but is not normally stocked.
Rubycon
In Stock: 4,939
Chemi-Con
In Stock: 740
68 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 35mOhm 2000 Hrs @ 135°C
RAHVX680M1GDE7002
DigiKey Part Number
587-RAHVX680M1GDE7002TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAHVX680M1GDE7002
Description
CAP ALUM HYBRID 68UF 20% 35V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
RAHVX680M1GDE7002 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Tape & Reel (TR)
Features
Anti-Vibration
Ripple Current @ Low Frequency
140 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.4 A @ 100 kHz
Capacitance
68 µF
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
35mOhm
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 135°C