GYC1V680MCQ1GS
DigiKey Part Number
GYC1V680MCQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
GYC1V680MCQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GYC1V680MCQ1GS
Description
CAP ALUM HYBRID 68UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 40mOhm 2000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Ripple Current @ Low Frequency
285 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.9 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
68 µF
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 135°C