MCAST168SB5474KTNA1J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
TDK
YAGEO
YAGEO
TDK
Samsung Electro-Mechanics
Murata Electronics
Murata Electronics
0.47 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
MCAST168SB5474KTNA1J
DigiKey Part Number
587-MCAST168SB5474KTNA1JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCAST168SB5474KTNA1J
Description
CAP CER 0.47UF 25V X5R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCAST168SB5474KTNA1J Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)