MCAST168SB5474KTNA01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 14,043
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
0.47 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
MCAST168SB5474KTNA01
DigiKey Part Number
587-MCAST168SB5474KTNA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCAST168SB5474KTNA01
Description
CAP CER 0.47UF 25V X5R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCAST168SB5474KTNA01 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)