MCASE168SB5224KTNA1J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 6,612
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 3,340
Datasheet
KEMET
Datasheet
YAGEO
TDK
Murata Electronics
0.22 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
MCASE168SB5224KTNA1J
DigiKey Part Number
587-MCASE168SB5224KTNA1JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCASE168SB5224KTNA1J
Description
CAP CER 0.22UF 16V X5R 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCASE168SB5224KTNA1J Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)