MCASE168SB5224KTNA01
DigiKey Part Number
587-MCASE168SB5224KTNA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
587-MCASE168SB5224KTNA01CT-ND - Cut Tape (CT)
587-MCASE168SB5224KTNA01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCASE168SB5224KTNA01
Description
CAP CER 0.22UF 16V X5R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCASE168SB5224KTNA01 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)